Spektralna koherentna tomografia optyczna (SOCT)

Wszystko ,co powinieneś wiedzieć:

Spektralna koherentna tomografia optyczna (SOCT) - precyzyjne badanie diagnostyczne oka

Spektralna koherentna tomografia optyczna (SOCT) to nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwiająca uzyskanie bardzo dokładnych obrazów struktur gałki ocznej, takich jak rogówka, kąt przesączania, tęczówka, komora przednia, ciało szkliste, siatkówka i nerw wzrokowy. Jest to obecnie najczęściej stosowane badanie diagnostyczne, które umożliwia dokładne obrazowanie wewnętrznej budowy oka.

SOCT wykorzystuje technologię spektralnej tomografii optycznej, która umożliwia precyzyjne skanowanie i obrazowanie struktur siatkówki we wszystkich płaszczyznach. Jest to metoda nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna, co stanowi jej znaczącą zaletę. Pacjenci nie odczuwają dyskomfortu podczas badania, co przyczynia się do większego komfortu i akceptacji ze strony pacjentów.

Badanie SOCT znajduje szerokie zastosowanie w różnych przypadkach klinicznych. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia tego badania to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), jaskra, makulopatia cukrzycowa, obrzęk plamki, otwór w plamce, zmiany nowotworowe, centralna retinopatia surowicza, błona nasiatkówkowa, trakcje szklistkowo-siatkówkowe oraz znamiona barwnikowe.

Przed przystąpieniem do badania SOCT, pacjenci muszą zadbać o czystą i nieumalowaną skórę w okolicach oczu. Ważne jest również zdjęcie soczewek kontaktowych przed badaniem (pacjenci mogą przyjść na badanie w okularach).

SOCT jest niezwykle przydatną techniką diagnostyczną, umożliwiającą dokładne ocenianie struktur oka i monitorowanie zmian chorobowych.

Dzięki nieinwazyjnemu charakterowi badania, pacjenci mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas jego przeprowadzania.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby diagnostyki okulistycznej, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zaleci odpowiednie badania, w tym również SOCT.

spektralna-koherentna-tomografia-optyczna-soct.png