Retinopatia cukrzycowa: Zagrożenie dla wzroku przy cukrzycy

 

Retinopatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, które dotyczy uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce oka. To najczęstsze i najpoważniejsze powikłanie oczne cukrzycy, które może prowadzić do utraty wzroku. Retinopatia cukrzycowa może rozwijać się zarówno w cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Wpływają na nią różne czynniki ryzyka, takie jak długość trwania cukrzycy, niekontrolowane stany hiperglikemii, ale także wiek i otyłość.

Retinopatia cukrzycowa rozwija się w dwóch postaciach: nieproliferacyjnej i proliferacyjnej. W początkowej fazie choroby dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce. W miarę postępu choroby, dochodzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacji) i przechodzenia do postaci proliferacyjnej.

Leczenie retinopatii cukrzycowej zależy od zaawansowania choroby. W początkowych stadiach stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje kontrolowanie poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego, a także regularne badanie dna oka. W przypadku zaawansowanej retinopatii cukrzycowej może być konieczne zastosowanie leczenia laserowego lub operacyjnego.

Charakterystycznymi objawami retinopatii cukrzycowej są:

  1. Pogorszenie ostrości wzroku,
  2. Dłuższy czas adaptacji wzroku po przechodzeniu z jasnych do ciemnych pomieszczeń lub odwrotnie,
  3. Trudności w widzeniu w nocy,
  4. Pojawienie się nowych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki lub tęczówki,
  5. Czarne punkty lub plamki w polu widzenia,
  6. Zaburzenia widzenia kolorów, które stają się bladsze i trudniejsze do rozróżnienia,
  7. Zniekształcenia linii prostych i innych kształtów.

Główne metody zapobiegania retinopatii cukrzycowej to utrzymanie odpowiednich poziomów glukozy we krwi poprzez właściwe wyrównanie metaboliczne cukrzycy oraz regularne badanie oka u specjalisty okulisty raz w roku.

W przypadku rozpoznania retinopatii cukrzycowej, badania powinny być przeprowadzane co 3-6 miesięcy.

Ważne jest również wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i utrata wagi, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej.

Zachowanie świadomości i dbałość o kontrolę cukrzycy oraz regularne badania oczu są kluczowe dla zapobiegania i wczesnego wykrywania retinopatii cukrzycowej. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności i opiece medycznej możemy zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań ocznych związanych z cukrzycą.

Czytaj więcej.