Rodzaje inlantowanych soczewek

Różne rodzaje soczewek wzrokowych są dostępne dla pacjentów z różnymi wadami wzroku. Najczęściej spotykanym typem soczewki jest soczewka sferyczna, która może mieć jedną wypukłą, wklęsłą lub płaską powierzchnię. Istnieją również soczewki dwuwypukłe, płasko-wklęsłe i inne rodzaje, które mają różne właściwości optyczne.

Jeśli chodzi o soczewki wewnątrzgałkowe,  np.firma Alcon oferuje różne rodzaje, takie jak soczewki jednoogniskowe, toryczne i wieloogniskowe. Soczewki jednoogniskowe są standardowymi implantami wewnątrzgałkowymi i korygują wadę sferyczną, taką jak krótkowzroczność lub nadwzroczność. Jednak pacjenci, którzy otrzymują soczewki jednoogniskowe, nadal mogą potrzebować okularów do czytania.

 

soczewki-wzrokowe.png

Soczewki toryczne, oprócz korygowania wady sferycznej, również korygują astygmatyzm, który powoduje pogorszenie ostrości wzroku, krzywienie obrazu i pogorszenie czułości kontrastu.

Natomiast soczewki wieloogniskowe korygują starczowzroczność i eliminują potrzebę noszenia okularów do czytania.

Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDoF) skupiają światło z różnych odległości w jednym punkcie na siatkówce, umożliwiając jednoczesne skupianie wzroku na średnich i dalekich dystansach za pomocą jednej soczewki. Soczewki EDoF mogą ograniczyć lub całkowicie wyeliminować konieczność noszenia okularów.

Koszty soczewek mogą się różnić w zależności od rodzaju soczewki i miejsca, w którym przeprowadzany jest zabieg. W Polsce zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. NFZ pokrywa przeprowadzenie zabiegu, kwalifikacje, zakup soczewek i konsultacje pooperacyjne. Jednak w przypadku innych rodzajów soczewek, takich jak soczewki wieloogniskowe, pacjenci mogą ponosić koszty samodzielnie.

Alternatywą dla soczewek wewnątrzgałkowych są soczewki fakijne, które są trwale "przyklejane" do oka. Są one polecane osobom w wieku 20 lat i powyżej, umożliwiają korekcję różnych wad wzroku. Soczewki fakijne są szczególnie przydatne dla pacjentów z dużymi wadami refrakcji, którzy nie są kwalifikowani do laserowej korekcji wzroku z różnych przyczyn, takich jak zespół suchego oka lub cienka warstwa rogówki. Soczewki fakijne mogą korygować zarówno krótkowzroczność (-5 do -20 dioptrii), jak i dalekowzroczność (+0,5 do +10 dioptrii) oraz astygmatyzm.

Najważniejszą zaletą soczewek fakijnych jest możliwość ich wymiany lub usunięcia, jeśli widzenie pacjenta się pogorszy. Jednak nie wszyscy pacjenci są odpowiednimi kandydatami do implantacji soczewek fakijnych, ponieważ istnieją pewne wymagania dotyczące budowy anatomicznej oka, takie jak odpowiednia głębokość przedniej komory oka.

W przypadku osób z wadami wzroku istnieje wiele opcji soczewek, zarówno wewnątrzgałkowych, jak i fakijnych, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed podjęciem decyzji o wyborze soczewek warto skonsultować się z okulistą, który pomoże ocenić odpowiednie rozwiązanie dla konkretnego przypadku.

Dowiedz się więcej