Skrzydliki. Co to takiego?

Skrzydlik to narośl na oku, która dzięki swojemu kształtowi przypomina skrzydło, stąd pochodzi nazwa tego schorzenia. Jest to zmiana degeneracyjna spojówki, polegająca na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę. Choć skrzydlik jest zazwyczaj niezłośliwy, w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych blizn na rogówce, co stanowi poważne zagrożenie dla wzroku.

Przyczyny powstawania skrzydlika nie są do końca znane, ale istnieje przypuszczenie, że długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, szczególnie promieniowanie UV, może mieć wpływ na zgrubienie spojówki. Zauważono, że choroba częściej występuje u osób mieszkających w ciepłych klimatach i spędzających dużo czasu na słońcu, dlatego skrzydlik bywa nazywany "okiem surfera". Przewlekłe drażnienie oczu przez suche, zapylone, zakurzone lub zadymione powietrze również może przyczyniać się do pojawienia się objawów skrzydlika.

Objawy skrzydlika mogą obejmować zaczerwienienie oka, niewyraźne widzenie, podrażnienie, pieczenie, swędzenie oraz uczucie obecności ciała obcego w oku, zwłaszcza w przypadku grubszych lub większych zmian. Może również wystąpić łzawienie i światłowstręt przy wypukłych zmianach. Leczenie skrzydlika zależy od wielkości narośli. Małe, płaskie zmiany zwykle nie wymagają leczenia operacyjnego i można je regularnie kontrolować u okulisty. Jeśli zmiana nie wpływa znacząco na jakość wzroku, a objawia się jedynie zaczerwienieniem i podrażnieniem oka, stosuje się miejscowe leczenie kroplami lub maściami do oczu zawierającymi kortykosteroidy w celu złagodzenia stanu zapalnego.

W przypadku nawracających stanów zapalnych oka stosuje się krople nawilżające, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz sterydy. Pacjent powinien być poinformowany o konieczności unikania nadmiernego narażenia na słońce i stosowania okularów przeciwsłonecznych.

Niestety, skrzydlik na oku ma tendencję do nawrotów, pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia. Dlatego też, w niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie leczenia operacyjnego. Istnieją różne chirurgiczne metody usunięcia skrzydlika, takie jak proste wycięcie narośli z odsłonięciem twardówki, przeszczep warstwowy rogówki, przeszczep autologiczny spojówki gałkowej oraz przeszczep błony owodniowej.

 

pterygium-leczenie.png

Zobacz więcej: