Alkoholizm to poważna i destrukcyjna choroba, która nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne osoby uzależnionej, ale także ma znaczące konsekwencje społeczne. Warto zgłębić temat alkoholizmu, uwypuklając jego wpływ na zdrowie, dostępne metody leczenia, a także możliwości terapeutyczne oferowane przez Centrum Medyczne Rewolucji 59. Jednak zanim przejdziemy do omawiania tych aspektów, zrozummy, czym jest alkoholizm i jakie są jego główne objawy.

Alkoholizm: Choroba Uzależnienia

Alkoholizm to choroba, która polega na uzależnieniu psychicznym i fizycznym od alkoholu etylowego. Jest to jedna z najpoważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych form uzależnień na świecie. Osoby cierpiące na alkoholizm nie tylko trudno kontrolują ilość spożywanego alkoholu, ale także odczuwają przymus picia, często pomimo negatywnych konsekwencji.

Alkoholizm ma liczne aspekty, które warto bacznie przyjrzeć się bliżej. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, społecznych i zawodowych. Przede wszystkim, alkoholizm jest związany z licznymi objawami, które można podzielić na trzy główne kategorie: psychiczne, fizyczne i społeczne.

Objawy Alkoholizmu

Objawy Psychiczne:

 • Głód alkoholowy: To silne pragnienie i przymus picia alkoholu, które nie można łatwo zaspokoić.

 • Zespół abstynencyjny: W momencie, gdy osoba uzależniona od alkoholu próbuje ograniczyć lub zaprzestać picia, może wystąpić zespół abstynencyjny. Objawy te obejmują drżenie, poty, lęk, bezsenność, nudności i wymioty.

 • Majaczenie alkoholowe: Jest to zaburzenie psychiczne związane z obecnością halucynacji wzrokowych, słuchowych lub dotykowych.

Objawy Fizyczne:

 • Zmiany w wyglądzie: Osoby uzależnione od alkoholu często wykazują objawy takie jak szara i matowa skóra, widoczne zmarszczki i bruzdy, czerwone oczy, trądzik oraz nadmierne owłosienie.

 • Problemy zdrowotne: Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, trzustki, serca, mózgu, układu nerwowego i pokarmowego. Powiązane są również z zaburzeniami seksualnymi i ryzykiem rozwoju nowotworów.

 • Problemy społeczne: Alkoholizm często prowadzi do utraty pracy, konfliktów rodzinnych i zawodowych, izolacji społecznej, agresji oraz przemocy domowej. Osoby uzależnione często sięgają po kłamstwa, by ukryć swoje uzależnienie.

Przyczyny alkoholizmu są złożone i różnorodne. Mogą być one podzielone na trzy główne kategorie: czynniki psychologiczne, społeczne i biologiczne.

Przyczyny Alkoholizmu

Czynniki Psychologiczne:

 • Stres: Stres życiowy może być czynnikiem ryzyka rozwoju alkoholizmu. Osoby używają alkoholu jako sposób na radzenie sobie ze stresem.

 • Trauma: Osoby, które doświadczyły traumy w przeszłości, mogą być bardziej podatne na alkoholizm jako sposób na ucieczkę od negatywnych wspomnień.

 • Niskie poczucie własnej wartości: Osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości, mogą próbować je poprawić poprzez picie alkoholu.

 • Depresja i zaburzenia nerwicowe: Choroby psychiczne, takie jak depresja czy nerwice, mogą skłaniać do sięgania po alkohol w celu złagodzenia objawów.

Czynniki Społeczne:

 • Nacisk grupy: Przyjście do grupy społecznej, która akceptuje nadmierne spożycie alkoholu, może prowadzić do uzależnienia.

 • Dostępność alkoholu: Łatwy dostęp do alkoholu i akceptacja społeczna picia alkoholu mogą zwiększyć ryzyko uzależnienia.

 • Brak wsparcia: Brak wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół może sprawić, że osoba uzależniona czuje się bardziej izolowana i skłonna sięgać po alkohol.

 • Problemy rodzinne, zawodowe, finansowe: Stresy związane z problemami w rodzinie, pracy czy finansami mogą skłaniać do sięgania po alkohol jako sposób na radzenie sobie z trudnościami.

Czynniki Biologiczne:

 • Predyspozycje genetyczne: Badania wykazały, że istnieją genetyczne predyspozycje do uzależnienia od alkoholu. Mutacje genetyczne u osób pijących mogą zwiększać ryzyko alkoholizmu u ich potomstwa. Szacuje się, że 50-60% ryzyka alkoholizmu jest zdeterminowane genetycznie.

 • Zaburzenia hormonalne i choroby somatyczne: Niektóre zaburzenia hormonalne oraz choroby somatyczne mogą zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu.

Warto podkreślić, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą i wymaga profesjonalnego leczenia. Skutki alkoholizmu dla zdrowia są bardzo poważne i mogą być nieodwracalne. Przeanalizujmy teraz metody leczenia alkoholizmu i możliwości terapeutyczne, w tym te oferowane przez Centrum Medycznego Rewolucji 59.

Leczenie Alkoholizmu: Droga do Trzeźwości

Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym, który wymaga motywacji, wsparcia i zaangażowania osoby uzależnionej. Składa się ono z kilku etapów, które obejmują detoksykację, psychoterapię, farmakoterapię i profilaktykę nawrotów.

Detoksykacja

Pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest detoksykacja, czyli odtrucie organizmu z alkoholu. Ten proces może trwać kilka dni lub tygodni, w zależności od stopnia uzależnienia. W trakcie detoksykacji mogą wystąpić objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak drżenie, poty, lęk, nudności i wymioty. Detoksykacja odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza i ma na celu przywrócenie równowagi organizmu.

Psychoterapia

Psychoterapia to główna metoda leczenia alkoholizmu, która pomaga osobie uzależnionej zrozumieć i zmienić swoje zachowania, emocje i myśli związane z piciem alkoholu. Może być prowadzona indywidualnie lub w grupie, ambulatoryjnie lub stacjonarnie. Celem psychoterapii jest:

 • Uświadomienie sobie problemu i podjęcie decyzji o trzeźwości.

 • Znalezienie przyczyn i konsekwencji alkoholizmu.

 • Nauczenie się radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresją i innymi trudnościami.

 • Wzmacnianie poczucia własnej wartości i odpowiedzialności.

 • Budowanie zdrowych relacji z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

 • Zapobieganie nawrotom picia.

Farmakoterapia

Leki na alkoholizm to środki, które mogą pomóc osobie uzależnionej w zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Leki te nie są jednak skuteczne bez psychoterapii i motywacji do trzeźwości. Dzielą się one na kilka kategorii:

 • Leki powodujące awersję do alkoholu: Te leki wywołują nieprzyjemne objawy po spożyciu alkoholu, takie jak nudności, wymioty i bóle głowy. Przykładem takiego leku jest disulfiram.

 • Leki zmniejszające ochotę na alkohol: Te leki wpływają na receptory opioidowe w mózgu, które są stymulowane przez endorfiny wydzielane po wypiciu alkoholu. Przykładami takich leków są naltrekson i nalmefen.

 • Leki wspomagające równowagę psychiczną: Te leki pomagają osobie uzależnionej radzić sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak depresja, lęk i bezsenność. Przykładem takiego leku jest akamprozat.

Centrum Medycznego Rewolucji 59: Twoje Źródło Pomocy

Jeśli cierpisz na alkoholizm, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy i wsparcia. Centrum Medycznego Rewolucji 59 to miejsce, w którym możesz znaleźć specjalistyczną opiekę i terapeutyczne wsparcie.

Psycholog

Psycholog specjalizujący się w leczeniu uzależnień może pomóc w radzeniu sobie z aspektami psychologicznymi alkoholizmu. Terapia psychologiczna może pomóc w zrozumieniu przyczyn uzależnienia, identyfikowaniu wyzwań emocjonalnych i opracowywaniu strategii radzenia sobie z pokusami.

Neurolog

Jeśli doświadczasz objawów neuropatii alkoholowej, zespołu Wernickego-Korsakowa lub innych zaburzeń nerwowych związanych z alkoholizmem, wizyta u neurologa może być niezbędna. Lekarz ten może zlecić odpowiednie badania i dostosować plan leczenia.

Implantacja Leków

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy problemy neurologiczne są poważne, może być rozważana implantacja leków. To innowacyjna metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu implantu zawierającego lek, który pomaga kontrolować pragnienie alkoholu i zmniejsza ryzyko nawrotu uzależnienia. Decyzję o implantacji leków podejmuje zespół specjalistów medycznych, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta.

_bdf94306-1704-4490-a297-832db8e8d175.jpeg

Podsumowanie

 

Alkoholizm to choroba o wielu negatywnych skutkach dla osoby uzależnionej i jej otoczenia. Warto podjąć kroki w kierunku leczenia i trzeźwości. Leczenie alkoholizmu składa się z kilku etapów, takich jak detoksykacja, psychoterapia, farmakoterapia i profilaktyka nawrotów. Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z alkoholizmem, Centrum Medycznego Rewolucji 59 może być miejscem, gdzie znajdziesz pomoc specjalistów w dziedzinie psychologii, neurologii oraz terapii implantacyjnej leków. Nie wahaj się szukać pomocy, ponieważ trzeźwość to klucz do poprawy jakości życia i zdrowia nerwowego.